Тиждень обізнаності про вузькозлатку ясеневу смарагдову
Управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Тернопільській області інформує : Розпочався тиждень обізнаності про вузькозлатку ясеневу смарагдову. Коротко розглянемо, що це за шкідник та його морфологічні ознаки.
Вузькозлатка ясенева смарагдова (синонім – ясенева златка, наукова назва – Agrilus planipennis Fairmaire) – жук смарагдово-зелений із бронзовим та іноді фіолетовим блиском. Він є шкідником, який вкрай небезпечний для ясенів, особливо таких видів, як європейський, американський, пенсільванський, маньчжурський та чорний. Упродовж 2-3 років заселене ясеневою златкою дерево всихає. Традиційні хімічні методи захисту не дають необхідного результату і не дозволяють зупинити подальше поширення шкідника. Єдиним способом знищення златки на даний момент залишається вирубка і знищення уражених дерев. Цей карантинний шкідник вперше виявлений на території України в 2019 році в Луганській області, а в 2024 році його вже фіксували також в Харківській та Київській областях. Вузькозлатка ясенева смарагдова здатна розповсюджуватись за допомогою транспортних засобів з вантажним, посадковим матеріалом, дерев’яним пакувальним матеріалом і дровами в усіх стадіях розвитку. Імаго самостійно поширюється на незначні відстані (від 1 до 20 км).
Імаго (доросла особина). Дорослі жуки мають металічне забарвлення та характерні яскраві кольори. Активність жуків починається у травні-червні, пік припадає на кінець травня – початок липня, але можуть бути активні до вересня. Живляться листям у кронах дерев. Статеве дозрівання триває 1-2 тижні після відродження імаго з лялечки. Жуки найактивніші у сонячну погоду. Тривалість життя – від 3 до 9 тижнів. Протягом життя самка відкладає в середньому 40-90 яєць.
Яйця. Відкладаються поодинці або невеликими групами у тріщини та заглиблення кори. Ембріональний розвиток триває 1-2 тижні.
Личинка. Після відродження з яєць, личинки проникають у кору до камбіального шару, де живляться лубом та зовнішніми шарами деревини. Створюють звивисті (серпантиноподібні), заповнені буровим борошном ходи. Розвиток включає 4 віки. Більшість личинок зимує на стадії IV віку у зігнутому положенні (так звані J-подібні личинки або препупарії). У разі розвитку одного покоління 2 роки деякі особини зимують двічі.
Лялечка. Формується у квітні-травні у зовнішній частині кори або заболоні, де товщина кори дозволяє. Стадія лялечки триває 3-4 тижні. Молодий жук ще близько тижня твердне перед виходом через D-подібний отвір шириною 3-4 мм.
Спільно з європейським проєктом EU4SaferFood підготували коротку інформацію про вузькозлатку ясеневу смарагдову та її життєвий цикл.