РІШЕННЯ СЕСІЇ №2201 «Про затвердження звіту про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади за І квартал 2025 року»

  • 9
Скликання: VIII СКЛИКАННЯ
Сесія / комісія: LXVІІ СЕСІЯ (І ЗАСІДАННЯ) ВІД 24.04.2025 РОКУ
Тип документу: РІШЕННЯ СЕСІЇ
Дата: 24.04.2025
Номер документу: 2201
Назва документу: Про затвердження звіту про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади за І квартал 2025 року
Прикріплені файли:
  1. Файл 1 (0.04 МБ)

Фото без опису

Бережанська міська рада

VІIІ скликання

LXVІІ сесія

(I засідання)

 

РІШЕННЯ

 

 

 

24 квітня 2025 року                             м. Бережани                               №2201

 

Про затвердження звіту про виконання  

бюджету Бережанської міської

територіальної громади за І квартал 2025 року

 

Керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 4 статті 80 Бюджетного кодексу України, враховуючи рішення виконавчого комітету від 17  квітня 2025 року №1602 «Про внесення на розгляд сесії Бережанської міської ради проєкту рішення «Про затвердження звіту про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади за І квартал 2025 року», розглянувши пропозиції постійної комісії з питань бюджету та фінансів, економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму, заслухавши інформацію начальника «Фінансового управління» Бережанської міської ради, сесія  Бережанської  міської  ради

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Затвердити звіт про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади за І квартал 2025 року з такими показниками:

- дохідної частини міського бюджету в  сумі  56 557 132,78 грн. (п’ятдесят шість мільйонів п’ятсот  п’ятдесят сім тисяч сто тридцять дві гривні 78 коп.), в тому числі:

загального фонду – у сумі 55 365 444,75 грн. (п’ятдесят п’ять мільйонів триста шістдесят п’ять тисяч чотириста сорок чотири гривні 75 коп.); 

спеціального фонду – у сумі 1 191 688,03 грн. (один мільйон сто дев’яносто одна тисяча шістсот вісімдесят вісім  гривень 03 коп.) 

- видаткової частини міського бюджету в сумі 55 790 032,89 грн. (п’ятдесят п’ять мільйонів сімсот дев’яносто тисяч тридцять дві гривні 89 коп.), в тому числі:

загального фонду – у сумі 54 351 887,50 грн. (п’ятдесят чотири мільйони триста п’ятдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят сім гривень 50 коп.); 

спеціального фонду – у сумі 1 438 145,39 грн. (один мільйон чотириста тридцять вісім тисяч сто сорок п’ять гривень 39 коп.)

 2.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань бюджету та фінансів, економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму.

 

 

 

 МІСЬКИЙ ГОЛОВА                                                        Ростислав  БОРТНИК

 

Довідка

 про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади

за І квартал 2025 року

 

Загальний обсяг дохідної частини бюджету Бережанської міської  територіальної громади за І квартал 2025 року склав  56 557,1 тис.   грн., в т. ч. доходи загального фонду – 55 365,4 тис. грн., доходи спеціального фонду – 1 191,7 тис.  гривень. План по доходах загального фонду бюджету за  звітний період з врахуванням трансфертів виконано на 104,39 відсотка, по доходах спеціального фонду –  193,17 відсотка.

В структурі дохідної частини бюджету громади доходи загального фонду (без офіційних трансфертів) займають  59,5%  або  33 638,1 тис. грн., доходи спеціального фонду (без офіційних трансфертів) – 1,7% або 944,0 тис. грн., офіційні трансферти - 38,8% або 21 975,05 тис. гривень.

За звітний період проведено видатків на загальну суму 55 790,0 тис. грн., в т.ч. видатки загального фонду – 54 351,9 тис.  грн., при плані   57 845,5  тис.  гривень, що становить  94,0 відсотків та видатки спеціального фонду –     1 438,1 тис. грн., при плані 3 458,5 тис. грн., що становить 41,6 відсотки.

 

Доходи

За І квартал 2025 року надходження загального фонду бюджету територіальної громади складають 55 365,4 тис. грн., в т.ч. офіційні трансферти 21 727,3 тис.  гривень. План по доходах загального фонду бюджету за  звітний період з врахуванням трансфертів виконано на 104,39 відсотка.

У порівнянні з І кварталом 2024 року надходження загального фонду  бюджету територіальної громади за звітний період    збільшилися   на  7 341,4 тис.   грн., або на 15,3 відсотка.

Надходження офіційних трансфертів становить 21 727,3 тис. грн., (або 98,75% від  планових показників за звітний період), у тому числі:

  • базової дотації –  7 679,4 тис. грн. (100%);
  • освітньої субвенції  з державного бюджету місцевим бюджетам – 11 914,5 тис. грн. ( 100%);
  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами –  81,9 тис. грн. (100%);
  • субвенції з  державного бюджету місцевого бюджету на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти –  1 584,3  тис. грн. (100%);
  • субвенції з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції –  311,1  тис. грн. (100%);
  • іншої субвенції з місцевого бюджету – 156,2  тис.  грн. (з Тернопільської обласної військової  адміністрації за рахунок коштів обласного бюджету  –      68,3 тис.  грн.,  Саранчуківської сільської  ради –  37,9 тис.  грн. та Нараївської  сільської  ради  – 50,0  тис.   грн.),  що становить 50,82 % або на   151,1 тис.  грн. менше планових показників (субвенція не надійшла з Козлівської селищної ради).

Власних доходів бюджет міської територіальної громади за загальним фондом отримав   у сумі 33 638,1 тис. грн., що становить  108,39%  виконання плану. Планові показники перевиконані на  2 603,9 тис. гривень. 

В порівнянні з відповідним періодом минулого року, власні надходження збільшилися   на 4 596,4 тис. грн. або на  15,8   відсотки. 

В структурі доходів загального фонду бюджету без врахування міжбюджетних трансфертів найбільша питома вага припадає на:

  • податок та збір на доходи фізичних осіб – 56,7 % або 19 073,8 тис. грн.;
  • єдиний податок – 19,82 % або  6 667,6  тис. грн.;
  • внутрішні податки на товари та послуги (акцизний податок) – 10,85% або 3 652,0тис. грн.;
  • плату за землю – 7,68% або 2 583,0 тис.;
  • податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 1,16% або 391,7  тис. грн.).

Планові показники  податку  на доходи фізичних осіб  за звітний період виконані загалом на 114,26 %, (при  плані  16 693,0  тис. грн.   фактичні надходження  склали 19 073,9 тис. грн., або  більші за  планові  на загальну суму  2 380,8 тис.  гривень Порівняно із відповідним періодом 2024 року надходження збільшилися   на 3 060,1 тис.  грн. або на 19,1 відсотки. 

Податок на прибуток  підприємств та фінансових установ  комунальної   власності  виконаний в сумі   1,9  тис. грн.  при плановому призначенні          10,0 тис. грн., що становить 18,86%  від  планових показників. Порівняно із попереднім роком надходження зменшилися   на 48,6 тис.  грн. або на 96,3 відсотки.  Зменшення надходжень податку на прибуток  порівняно з 2024 роком  відбулось у зв’язку з тим, що за наслідками податкового 2024 року основним платником податку на прибуток КП «Добробут» (у 2024 році сплачено   52,5  тис.грн.) отримання прибутку у 2024 році не задекларовано.

Рентної плати  за спеціальне  використання лісових ресурсів надійшло   129,9 тис.  грн., що складає  36,09% до планових призначень звітного періоду (360,0 тис. грн.). В порівнянні до аналогічного періоду  2024 року даного платежу надійшло менше  на 244,0 тис.  грн.  або на  65,3 відсотки, що зумовлено зменшенням надходжень відповідного платежу  до бюджету громади від  Філії «Бережанське лісомисливського господарства» ДП «Ліси України», у зв’язку із припиненням діяльності та ліквідації філії.

Надходження рентної плати за користування надрами загальнодержавного значення  складає 82,95%  до планових призначень звітного періоду (поступило 4,15 тис. грн. при плані 5,0 тис. грн.), а в порівнянні до  аналогічного періоду 2024 року надходження  зменшилися на 1,1 тис. грн. або на  21,8 відсотка.

Надходження рентної плати за користування надрами місцевого значення    більші  плану звітного періоду на  13,2 тис.  грн. (при плані  30,0 тис. грн. фактично надійшло 43,2 тис.  грн., що становить  144,17%), а  порівняно з відповідним періодом 2024 року надходження збільшилися на 14,8 тис.  грн. або на 52,3 відсотки.

По внутрішнім податкам на товари та послуги фактично надійшло      3 652,0 тис.  грн., що складає 95,6% плану (поступило 3 652,0 тис. грн. при плані 3 820,0 тис. грн.), та на  1 224,4 тис.  грн.  або  на 50,4% більше за надходження аналогічного періоду минулого року, в тому числі:

  •  акцизного  податку  з вироблених в Україні підакцизних товарів (пальне) фактично надійшло  427,3 тис. грн.  (129,5% до  плану),  що на 97,3 тис. грн. більше   плану та на 186,2 тис. грн. або 77,2%   більше за надходження минулого року;
  •  акцизного  податку  з ввезених на митну територію України підакцизних товарів  (пальне)  фактично надійшло  1 959,3 тис. грн. (78,06% до  плану), що на 550,6 тис.  грн. менше плану та на 589,8 тис. грн. або 43,1%  більше за надходження аналогічного періоду минулого року;
  •   акцизного  податку  з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів  надійшло 1 265,3   тис. грн., що становить 129,11% до  плану, та на 448,3 тис. грн., або  на 54,9%  більше  надходження аналогічного періоду попереднього року.

Планові надходження  по місцевим податкам і зборам на звітний період 2025  року затверджені в сумі   9 032,0 тис.  грн., фактично надійшло  9 650,6 тис. грн., що складає 106,85 % до затвердженого плану. Порівняно з аналогічним періодом 2024 роком надходження збільшилися на 663,7  тис.  грн. або на  7,4 відсотка.

Надходження збільшилися за рахунок виконання  плану надходження:

  • податку на майно - на 103,04 відсотка (при плані  2 887,0 тис. грн. фактично надійшло 2 974,8 тис.  грн.); до минулого року темп росту надходження складає  +7,7%  (+212,8 тис. грн.).
  • єдиного податку -  на  108,82 %,  в т. ч.:
  • єдиного податку з юридичних осіб – 117,12  % (при плані  215,0 тис. грн. фактично надійшло 251,8 тис. грн.); до минулого року темп росту надходження складає  +14,5%  (+31,9 тис. грн.);
  •  єдиного  податку  з фізичних осіб – 104,19%  (при плані  5 700,0 тис. грн. фактично надійшло 5 939,0 тис. грн.) до минулого року темп росту надходження складає  +4,1%   (+231,4тис. грн.);
  • єдиного  податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаро виробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків  - 216,7 %  (при плані  220,0  тис. грн. фактично надійшло 476,7 тис. грн.), до минулого року темп росту надходження складає  +67,0%   (+191,3 тис. грн.).

Туристичного збору  надійшло   8,2 тис.  грн., що складає  81,98% до планових призначень звітного періоду (10,0 тис. грн.). В порівнянні до аналогічного періоду  2024 року даного платежу надійшло менше  на 3,8 тис.  грн.  або на  32,1  відсотки. і пояснюється зменшенням надходження цього платежу від   ФОП Драган Г.І.        

Неподаткові надходження за звітний період склали 1 082,4 тис. грн., при плані 1 084,2 тис. грн., виконання становить 99,84 відсотки. Порівняно до аналогічного періоду минулого року неподаткові надходження  зменшилися на  6,3  відсотки  (-72,8 тис. грн.).

Зокрема, надходження адміністративних штрафів та інших санкцій виконано на 197,8% (при плані 210,0 тис. грн., фактично поступило 415,3 тис. грн.), до минулого року темп росту надходження складає  +24,1%   (+80,6 тис. грн.).

Частини прибутку (доходу)  комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до відповідного бюджету - за звітний період не надійшло, хоча планувалося отримати  3,0 тис. грн. У 2024  році фактично було отримано 10,9 тис. грн. (податок було сплачено КП «Добробут»).

Надходження штрафних санкцій, що застосовуються відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» за звітний період склали 32,0 тис. грн.,  що складає  71,11% до  планових призначень, затверджених в сумі  45,0  тис. грн. В порівнянні до  аналогічного періоду минулого року даного платежу надійшло менше на    52,3 тис.  грн. або на 62,1 відсотки.

Надходження  плати за встановлення земельного сервітуту в звітному періоді становили 106,9 тис. грн., що складає 62,91% до  планових призначень, затверджених в сумі 170,0  тис. гривень. В порівнянні до аналогічного періоду минулого року даного платежу надійшло менше на    63,8 тис.  грн. або на 37,4 відсотки.

Надходження адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі  склади 8,1 тис. грн., що становить  62,4 % до  планових призначень, затверджених в сумі  13,0 тис. гривень. Порівняно до аналогічного періоду минулого року надходження  зменшилися   на  47,0% (-7,2 тис.  грн.).

Надходження плати за надання адміністративних послуг до  бюджету громади у звітному періоді склали  262,8 тис. грн., плановий показник виконано на 78,82, порівняно до аналогічного періоду минулого року надходження складають  70,6% (-109,5 тис.  грн.)., що пояснюється зменшенням загальної кількості наданих адміністративних послуг у порівняні з аналогічним періодом попереднім роком (у зв’язку зменшенням звернень).

Надходження від орендної плати за використання майна комунальної власності у звітному періоді склали  41,1 тис. грн., плановий показник затверджений в сумі 180,0 тис. грн., виконано   на  22,82 %  (- 138,9 тис. грн.). Порівняно до минулого року надходження  від орендної плати за використання майна комунальної власності до міського бюджету  становлять   79,6%  (-10,5 тис.  грн.). 

Надходження орендної плати за водні об’єкти, що надаються в користування на умовах оренди склали   5.8 тис.  грн., плановий показник затверджений в сумі 10,0 тис. грн., виконано   на  57,76 %  (- 4,2 тис. грн.). Порівняно до минулого року надходження  від орендної плати за водні об’єкти до міського бюджету  становлять   54,8%  (-4,7 тис.  грн.). 

Надходження державного мита в звітному періоді становили 11,5 тис. грн., що складає 119,09% до  планових призначень, затверджених в сумі  9,7  тис. гривень. Порівняно до минулого року надходження  збільшилися  на 21,1% (+2,0 тис. грн.).

 Надходження інших неподаткових надходжень  в звітному періоді становили 197,8 тис.  грн., що складає 179,82% до  планових призначень. Порівняно до минулого року надходження  збільшилися   у 2 рази   (+103,6  тис. грн.).

 

Обсяг дохідної частини спеціального фонду бюджету громади   за  І квартал 2025 року  становить 1 191,7 тис. грн., що у порівнянні з плановими показниками більше   на 574,8 тис.  грн. або на 93,17%, а порівняно  з  аналогічним періодом 2024 року – менше   на  36,3 тис. грн., або на  3,0 відсотка.

Надходження власних доходів  спеціального фонду бюджету територіальної громади за звітний період складають 944,0 тис. грн., що у порівнянні з плановими показниками більше  на 327,0 тис. грн. або на 53,0%, а порівняно  з  аналогічним періодом 2024 року – менше   на  124,6 тис. грн., або на  11,7  відсотка.

Надходження офіційних трансфертів, а саме субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення якості гарячого харчування учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти становить 247,7  тис. грн., (або 100% від  планових показників за звітний період).

Екологічного податку за звітний період  надійшло 30,7 тис. грн., при плані  21,9 тис. грн.,  виконання становить 140,23 відсотка.  Порівняно до аналогічного періоду минулого року надходження  збільшилися   на 25,1%  (+6,2  тис. грн.).

Власні надходження бюджетних установ склали   538,3 тис.  грн.,   що у порівнянні з плановими показниками більше  на 93,23тис. грн. або на 20,96%, а порівняно  з  аналогічним періодом 2024 року – більше   на  95,5 тис. грн., або на  21,6 відсотка.

В тому числі:

Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю  – 370,5  тис. грн. (по відділу освіти молоді і спорту  міської ради   - 259,8 тис. грн., по відділу  культури, туризму та релігій міської ради -  109,5 тис. грн.,, КУ «Бережанський центр надання соціальних послуг – «ДОПОМОГА» - 1,2 тис. грн.)  або 88,06% до плану, що в основному зумовлено зменшенням  діто-днів відвідування дітьми  у дитячих дошкільних закладах, загальноосвітніх  та  мистецьких навчальних закладах   (і, відповідно, із зменшенням надходжень батьківської плати), у зв’язку із військовим станом.  Однак, порівняно з 2024 роком  надходження збільшено  на  58,0 тис. грн., або на 18,6  відсотка.

Надходження бюджетних установ за оренду комунального майна склали 29,3 тис. грн. (кошти  поступили за   оренду  приміщень, наданих для проведення концертів та інших заходів, з них: на рахунок відділу освіти, молоді і спорту міської ради – 27,2 тис. грн., на рахунок відділу культури, туризму та релігій міської ради  - 2,1 тис. грн.), що складає  120,69% до  планових призначень, затверджених в сумі  24,3  тис. грн.

Надходження благодійних внесків, грантів та дарунків на 2025 рік  не планувалося, фактично такі надходження за звітний період склали   138,5 тис.  грн., а саме:

  • по відділу освіти, молоді і спорту  отримано на суму  100,7  тис.  грн., в т.ч. отримано в натурі  паливно-мастильні матеріали від батьків на навчання учнів авто водінню в НВК на суму 21,6 тис. грн.; надходження книг для поповнення бібліотечного фонду  навчальних закладів загальної середньої освіти – 44,2 тис. грн., отримано м’який інвентар для закладів дошкільної освіти – 27,2 тис. грн., отримано інвентар для навчальних закладів – 7,7 тис. гривень.
  • по відділу  культури, туризму та релігій міської ради отримано на суму  37,8 тис. (надходження книг для поповнення бібліотечного фонду  бібліотек від користувачів) та громадських організацій).

Проти аналогічного періоду попереднього року  надходження благодійних внесків, грантів та дарунків збільшилося 27,9  тис. грн. або на  25,2 відсотка. 

Коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній  власності, та земельних ділянок, які знаходяться на території міста  надійшло у сумі  304,4 тис. грн., виконання планових показників становить  304,4% (план – 100,0 тис. грн.). Проти попереднього року  надходження зменшилися  на  233,8 тис. грн., або на   43,4  відсотки.

 

Видатки

За звітний період проведено видатків на загальну суму  55 790,0 тис. гривень.

Пріоритетними у виконанні видаткової частини місцевого бюджету у поточному році, як і в попередні роки, залишалися питання своєчасної виплати заробітної плати у бюджетній сфері, проведення розрахунків за спожиті бюджетними установами енергоносії та комунальні послуги, забезпечення інших виплат  соціального спрямування.

Казначейством платежі здійснювалися за дорученнями розпорядників коштів бюджету міської територіальної громади з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка в черговості, що визначена п. 19 постанови Кабінету міністрів України  від 09.06.2021 № 590 (із змінами) «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану».

Фінансування головних розпорядників коштів у звітному періоді проводилось відповідно до розпису асигнувань в межах зареєстрованих бюджетних зобов’язань та наявних фінансових ресурсів.

Протягом звітного періоду  2025 року  спрямовано вільних залишків бюджетних коштів, що утворились станом на 01.01.2025  року, в сумі  3556,6 тис. грн., з них:

- загального фонду (власні кошти) - 1265,0 тис. грн. (спрямовано на оплату енергоносіїв – 450,0 тис. грн. та на видатки пов’язані з обороноздатністю – 815,0  тис. грн.); 

 -  спеціального  фонду – 2291,6 тис. грн.  (на капітальні  видатки за рахунок субвенційних коштів).

 

Видатки загального фонду бюджету територіальної громади з врахуванням трансфертів з державного бюджету за І квартал 2025 року склали 54 351,9 тис. грн., або 94,0  відсотка до уточненого плану (57 845,5 тис. грн.). 

Із загального обсягу видатків, питома вага по галузях наступна:

  • на освіту – 55,8 %;
  • на державне управління –  15,0%;
  • на охорону здоров’я – 4,6 %;
  •  на соціальний захист населення  -  3,4 %;
  • на культуру – 10,7%;
  • фізичну культуру та спорт –  2,2%;
  •  на житлово-комунальне та транспортне господарство –  5,4%;
  • міжбюджетні трансферти –  1,5%;
  •  на іншу діяльність – 1,4 %.

 

Із загальної суми видатків направлено на:

  • оплату праці і нарахування –  39 105,3 тис. грн., або 71,9 %;
  • на оплату за спожиті енергоносії та  комунальні послуги  –  5 643,4 тис. грн., або 10,4 %.

Найбільша питома вага видатків – 57,7% від загального обсягу видатків припадає на відділ освіти, молоді і спорту міської ради, а саме 31 353,7 тис.  грн. (в т.ч. за рахунок міжбюджетних трансферів –  13 722,7 тис. грн..), з них на  загальноосвітні заклади освіти – 20 911,9 тис.  грн., дошкільну освіту – 7 359,8 тис.  грн., позашкільна освіта –  858,1 тис.  грн.,  міжшкільний навчально-виробничий комбінат та централізовану бухгалтерію  відділу –    751,4 тис. грн., управління відділу освіти, молоді і спорту –  498,8 тис. грн., забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсного центру –  208,0 тис. грн.  грн., забезпечення діяльності центру професійного розвитку педагогічних працівників – 219,5 тис. грн., утримання та навчальна робота ДЮСШ –  456,4 тис.  грн. (без змагань).

Крім цього, реалізовувались  програми і заходи у сфері освіти, молоді і спорту в сумі 89,8 тис. грн., а саме на виконання заходів:

  •  міської програми "Молодь. Бережани" на 2021-2025 роки – 11,9 тис. грн. (виплата стипендій міського голови обдарованим дітям),
  • Програма розвитку футболу Бережанської міської територіальної громади на період 2023 – 2025 роки – 3,1 тис. грн.
  • Програма розвитку фізичної культури і спорту на 2022-2025 роки – 74,8 тис. грн. (з них на участь у  змаганнях учнів  ДЮСШ  - 36,0 тис. грн.,  виплати стипендій – 33,5  тис. грн., закупівля кубків та інші заходи – 5,3 тис. грн. )

 

Із загального фонду міського бюджету профінансовано також:

- на забезпечення  управління Бережанської міської ради –  6 818,6 тис. гривень;

- на реалізацію  «Програми фінансового забезпечення представницьких витрат, пов’язаних із діяльністю Бережанської міської ради та її виконавчих органів на 2023-2025 роки»  – 27,0 тис грн.;

- на реалізацію «Програми розвитку архівної справи та фінансової підтримки комунальної установи трудовий архівна 2025 рік» - 105,1 тис. грн.;

- на видатки по галузі охорони здоров’я -  2 473,6 тис. грн., з них:

  • КНП «Бережанська центральна міська лікарня» (за рахунок міського бюджету) профінансовано на оплату енергоносіїв в сумі 1 450,0 тис.  грн.;
  • КНП «Центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги Бережанської міської ради» (за рахунок міського бюджету) профінансовано на оплату енергоносіїв в сумі  188,6 тис. грн.;
  • на  «Інші програми та заходи у сфері охорони здоров`я» профінансовано  835,0 тис. грн., з них:
  • 747,1 тис. грн. - за рахунок міського бюджету;
  • 37,9 тис. грн. - за рахунок іншої субвенції з Саранчуківської ТГ,
  •  50,0 тис.  грн. - за рахунок іншої субвенції з Нараївської ТГ.

- по відділу  культури, туризму та релігій міської ради видатки склали  – 6065,6 тис.  грн., з них на школи естетичного виховання дітей – 2 486,6 тис. грн., забезпечення діяльності бібліотек – 1161,9 тис. грн., забезпечення діяльності музеїв – 611,4 тис.  грн., забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів – 1357,6 тис.  грн.; управління відділу культури, туризму та релігій –   252,8 тис.  грн., централізованої бухгалтерії – 195,3 тис.  грн.;

- видатки на утримання «Фінансового управління» Бережанської міської ради склали  459,8 тис. грн.;

- видатки на утримання КП  «СПОРТРЕСУРС» Бережанської міської ради склали 673,0 тис. грн.;

- видатки на комунальну установу «Бережанський центр надання соціальних послуг – ДОПОМОГА» склали 1336,5 тис.  грн.;

- на компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян  профінансовано  100,0  тис. грн.;

- на надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв’язку – 3,3 тис. грн.;

- надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги  – 136,2 тис.  грн.;

- на інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення  –  238,7 тис. грн., з них за рахунок обласної субвенції – 10,2 тис. грн. Дані кошти спрямовані для реалізації міських та обласних програм.

 

Міські програми (228,5 тис. грн. ):

  • "Турбота"  - 25,8 тис. грн. (виплати одноразової допомоги одиноким громадянам, які тимчасово потрапили в матеріальну скруту, згідно розпоряджень міського голови на суму 10,8 тис. грн. (12 особам), та членам спілки Афганістану – 15,0 тис. грн.);
  • виплачено на поховання військових та безрідних осіб (з них 50,0 тис. грн. для виплати одноразової допомоги в сумі 10,0 тис. грн. особам, що здійснили поховання загиблих воїнів під час захисту країни від російської агресії) - 146,4 тис. грн.;
  • Програма соціальної підтримки ветеранів/ветеранок, Захисників/Захисниць України на 2025-2028 роки - 40,0 тис. грн. для виплати одноразової допомоги двом воїнам після травм на війні;
  • оплата документації щодо встановлення пам’ятників загиблим воїнам - 16,3 тис. грн.

Обласна програма (10,2 тис. грн. ):

  •  «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення»  – надання допомоги учасникам антитерористичної операції, операції об’єднаних сил, їх сім'ям , членам сімей Героїв Небесної сотні, сім’ям загиблих (померлих, зниклих безвісти, учасників антитерористичної операції, мобілізованим  особам) - 10,2 тис. грн., для виплати щомісячної допомоги 4 особам (по 850,0 грн.).

Крім цього, за рахунок „ Іншої субвенції з місцевого бюджету”  (обласний бюджет) здійснено видатки на реалізацію  обласних програм              ( 33,1 тис.  грн.): 

  •  «Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці»  – видатки склали 29,1 тис.  грн.. (для виплати доплати до пенсії ветеранам ОУН-УПА –  24,0 тис. грн. (2 особи) та виплати щомісячної допомоги членам сімей загиблих а Афганістані – 4,8 тис.  грн.. (2 особи).; сплачено поштовий збір  - 0,3 тис. грн.);
  • «Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» – 4,0 тис. грн. (для соціальної допомоги 2 особам);

- на організацію благоустрою населених пунктів профінансовано КП «Господар» в сумі 2 737,5 тис. грн.;

- на утримання доріг КП «Господар» профінансовано  у сумі  524,0 тис.   грн.;

- КП  «Добробут» на виконання «Програми фінансової  підтримки комунальних підприємств  Бережанської міської ради на 2022-2025 роки», затвердженої рішенням  сесії міської ради № 520 від 13.12.2022 року (зі змінами) -  200,0 тис. грн.;

- на заходи з мобілізаційної підготовки місцевого значення - 86,7 тис. грн.;

-  видатки з резервного фонду склали  165,0 тис. грн. Кошти спрямовано для виконання робіт з недопущення горіння твердих побутових відходів в урочищі «Бізятин»;

- передано субвенцію державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів   на загальну суму  815,0 тис.  грн., з них:

  • Головному Управлінню поліції в Тернопільській обл. (для відділення № 1 в м. Бережани) – 305,0 тис. грн.;
  • Військові частини – 510,0 тис. гривень.

 

Видатки спеціального фонду міського бюджету за звітний період  склали  1438,1 тис. тис. грн., з них:

  • за рахунок власних надходжень бюджетних установ (платні послуги)  – 332,9 тис. грн., в т.ч.  :

 по закладах освіти – 253,7 тис.  грн. ( спрямовано  на продукти харчування-244,8 тис та придбання товарів - 8,9 тис. грн.),

по закладах культури – 79,2 тис. грн. (0,7 тис. грн. спрямовано на  придбання матеріалів та товарів, 5,9 тис. грн. -  на оплату  відрядження працівників, 72,6 тис. – оплата праці працівників музичних шкіл));

  • за рахунок благодійних внесків –  138,5 тис. грн., в т.ч.:

по закладах освіти – 100,7 тис. . грн. (придбання товарів - по загальноосвітніх закладах -51,9 тис. грн.; по дошкільних закладах - 27,2 тис. грн.; по МНВК-21,6 тис. грн.);

по закладах культури – 37,8 тис. грн. (поповнення книжкового фонду в бібліотеці);

  • за рахунок  капітальних видатків –  966,7 тис. грн., в т.ч.:

- на забезпечення  харчування в загальноосвітніх закладах освіти  - 724,6 тис. грн. (не бюджет розвитку - субвенційні кошти); 

- заходи з територіальної оборони – 185,0 тис. грн.;

- проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки – 5,0 тис. грн.;

- придбання предметів довгострокового користування для МКП «Господар» профінансовано 52,1 тис. грн. (шліфувальна машинка).

 

Кредиторська заборгованість по загальному фонду бюджету в бюджетних установах станом на 01.04.2025 року становить 2083,1 тис. грн., в тому числі оплата праці педагогічних працівників, що фінансуються за рахунок освітньої субвенції - 1461,9 тис. грн. та оплата за спожиті енергоносії Бережанською центральною лікарнею - 482,8 тис. грн. та по інших поточних видатках.

У додатку до звіту про виконання бюджету Бережанської міської територіальної громади за  І квартал 2025 року детально відображено видатки за напрямками їх спрямування та узагальнені дані по доходах міського бюджету.

 

 

Начальник «Фінансового управління»

Бережанської міської ради                                            Олег ТИМАНСЬКИЙ