Sl

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА 

 вул.Банкова 3, м. Бережани, Тернопільська область, 47501,  04058491@mail.gov.ua

Знайшли чужу річ - як діяти далі

     У кожного з нас траплялась в житті ситуація, коли прогулюючись  парком, здійснюючи закупи на ринку, їдучи в громадському транспорті, ви випадково помічали загублену кимось річ. Погодьтеся такі знахідки інколи викликають відчуття тривоги. Адже не дуже зрозуміло що робити зі знайденими речами. Особливо, якщо вам, наприклад, попався документ,  годинник,  ювелірна прикраса чи гаманець, а не купюра в 10  гривень.

     У цій ситуації не все так просто. Бо у вас одразу ж виникають як права, так і обов'язки. Отже, про знахідку мовою закону.

     Знахідка – це майно, втрачене власником  без його волі і знайдене іншою особою. Відповідно до  нашого законодавства, особа, яка знайшла загублену річ, не стає її власником. Згідно ст. 337 Цивільного кодексу України, ви зобов’язані негайно повідомити про знахідку  особу, яка її загубила (або власника речі), і повернути майно цій особі.

     Запропонуємо вам декілька варіантів дій у разі якщо ви знайшли загублену річ чи документ.

     1. Якщо ви не знаєте де перебуває особа, котра втратила річ (особливо якщо це документи), вам варто заявити про знахідку Національну поліцію спецлінією 102 чи звернутись до найближчого екіпажу поліції або органу місцевого самоврядування. Це відповідатиме  вимогам законодавства.

     2. Якщо ви знайшли річ у приміщенні чи транспортному засобі, то найкращим варіантом буде передати знахідку власнику приміщення чи транспортного засобу.

     3. Публікації у соціальних мережах. Якщо ви обрали даний варіант пошуку власника згуби то варто бути обережними із публікаціями втрачених документів та дотримуватись таких порад:

     - за можливості не публікуйте оригінальні фотографії документів, так як це може привернути увагу шахраїв та призвести до неконтрольованого поширення персональних даних особи;

     - не розкривайте реквізити документів (серію та номер паспорта, адресу місця прописки тощо);

     - вдалим рішенням буде згадка про місце знахідки, який документ ви знайшли та прізвище, ініціали власника.

     Ви можете зберігати знайдене майно у себе або передати на зберігання  до Національній поліції чи органові місцевого самоврядування.

     Особа, котра  знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.

     Ви маєте право вимагати від власника (володільця) речі:

     - відшкодування витрат, які ви понесли пов’язаних із знахідкою (зберігання, розшук власника, тощо);

     - винагороду за знахідку в розмірі до 20% вартості речі.

     Якщо власник (володілець) публічно обіцяв винагороду за знахідку, винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. Якщо ви не заявили про знахідку або спробували приховати її, право на одержання винагороди не виникає.

     Ви можете набути права власності на загублену річ у разі, якщо минуло 6 місяців з моменту заявлення про знахідку до територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:

     - протягом даного періоду не було встановлено власника чи іншої особи, котра має право вимагати повернення загубленої речі;

     - власник чи інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на загублену річ.

     Знахідка переходить у власність територіальної громади, у разі якщо ви складете письмову заяву про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування.

     За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

Бережанське бюро правової допомоги

БЕРЕЖАНСЬКА ДПІ ГУ ДПС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ

БЕРЕЖАНСЬКА ОКРУЖНА ПРОКУРАТУРА

Захисникам

Адреса і контакти

kg


  Адреса: вул. Банкова, 3, м. Бережани,
Тернопільська область, 47501

Телефон: (03548) 2-14-46

  Факс: (03548) 2-14-37

E-mail: 04058491@mail.gov.ua


Календар свят

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА