Гаряча лінія (03548) 2-14-16
Sl

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА 

 вул.Банкова 3, м. Бережани, Тернопільська область, 47501  mrada@ber.te.ua

Як змінити прізвище дитини?

    Одним із актуальних питань у сімейному праві є питання зміни прізвища дитини. Змінити прізвище дитині найчастіше бажають матір дитини або сама дитина. Причини різні: байдуже ставлення батька, свідоме ухилення від участі у вихованні, матеріальному забезпеченні дитини тощо.

Зміна прізвища можлива в позасудовому і судовому порядку.

  Відповідно до ст. 148 Сімейного кодексу України, у разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. У випадку досягнення дитиною зазначеного віку – 7 років, прізвище змінюється за її згодою.

  Крім того, у разі зміни прізвища одного з батьків, прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років (ч. 3 ст. 148 СК України).

  Законодавцем невипадково обраний вік «сім років», оскільки в цьому віці дитина, як правило, вже навчається в школі, має друзів та має своє оточення, а тому сама має право брати участь у вирішенні питання про зміну свого прізвища, яке може вплинути на її життя.

 Важливою є практика Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, який у своїй постанові від 15 серпня 2018 року зазначив, що інтереси дитини є пріоритетним і визначальним для вирішення спору щодо зміни прізвища дитини (справа                      № 759/3363/16-ц).

  Так, позивач (матір двох дітей) звернулася до суду з позовом про зміну прізвища дитини. Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що шлюб між нею та відповідачем було розірвано, батько ухиляється від обов'язку матеріальної підтримки і забезпечення дітей, чинить на дітей негативний психологічний тиск, створює перешкоди в їх оздоровленні не даючи згоди на тимчасовий виїзд за кордон, не намагається зустрітись із дітьми та не цікавиться їх життям. Також жінка вказала, що старший син, якому виповнилося 11 років, бажає змінити прізвище через розповсюдження батьком в мережі Інтернет інформації, яка висвітлює його в негативному світі, негативно висловлюється на адресу мами.

  Рішенням Святошинського районного суду міста Києва від 03 серпня 2016 року позов було задоволено, змінено прізвище дітей, зобов'язано орган реєстрації актів цивільного стану внести відповідні зміни в актові записи про народження дітей та видати нове свідоцтво про народження кожної дитини з урахуванням вказаних змін. Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 20 грудня 2016 року вказане рішення залишено без змін.

  Батько дітей, не погоджуючись з рішеннями апеляційного суду, подав касаційну скаргу, акцентувавши увагу на тому, що він не позбавлений батьківських прав, а колишня дружина перешкоджає йому зустрічатись з дітьми.

 Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду визнав допустимими і належними, зокрема, такі докази: пояснення вчителя, яка помітила в поведінці дитини, що він демонстративно не відкликається на своє прізвище; висновок психологічного обстеження, відповідно до якого після того, як діти стали постійно проживати з матір'ю, спостерігалась позитивна динаміка в їх поведінці та психоемоційному стані. Верховний суд також взяв до уваги негативне ставлення до батька і бажання змінити прізвище, заслухавши за клопотанням матері думку 11-річної дитини та послався на приписи статті 12 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, якою встановлено, що держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. 3 цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства.

  Відповідно до ч. 4 ст. 148 Сімейного кодексу України, за заявою батьків або одного з них (якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім) дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

  Відповідно до ст. 295 Цивільного кодексу України, дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо неї, а також якщо відомості про батька (матір) виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. Особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище.

 У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

 Ч. 6 ст. 295 ЦК України закріплює підстави для відмови у зміні імені. Такими підставами є:

  • здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
  • наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
  • офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
  • подання заявником неправдивих відомостей про себе.

  Для зміни прізвища дитини за відсутності спору між батьками необхідно звернутись із заявою в орган реєстрації актів цивільного стану.

 Згідно з ч. 5 ст. 148 СК України, у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини, спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

  За правовими консультаціями та роз'ясненнями можна звертатись в Бережанське бюро правової допомогиза адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел: (03548) 2 39 99.

  Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

 Начальник відділу

Бережанське бюро правової допомоги                                   Процик П.Б.

Захисникам

Адреса і контакти

kg


  Адреса: вул. Банкова, 3, м. Бережани,
Тернопільська область, 47501

Телефон: (03548) 2-14-46

  Факс: (03548) 2-14-37

E-mail: mrada@ber.te.ua


Календар свят

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА