Гаряча лінія (03548) 2-14-16
Sl

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА 

 вул.Банкова 3, м. Бережани, Тернопільська область, 47501  mrada@ber.te.ua

Громадський бюджет міста Бережани

Відкриття пам'ятної дошки д-ру Роману Смику

   Учора, 04 листопада 2018 року, в місті Бережани відбулось відкриття пам’ятної дошки доктору Роману Смику. Урочиcту частину розпочала директор Бережанського міського музею книги Лілія Зінчук. З привітаннями виступили - заступник міського голови Олег Захарків, заступник голови районної ради Роман Висоцький. Священик церкви Пресвятої Трійці о.Михайло провів молебень і освятив таблицю, читці Настя Солонинка і Влад Невгад представили

поетичну композицію «Україною долю позначив», а тріо «Вишневий цвіт» із районного будинку культури у складі Лілії Слободної, Іванни Шаюк і Лесі Метельської виконали пісню на сл. В. Вихруща, муз. В.Подуфалого «Син».
   Історія Бережан знає багато визначних особистостей України. Серед них найбільш відоме ім’я українського письменника Богдана Лепкого.
4 листопада минає 146-та річниця від дня його народження. Завдяки невтомному подвижництву племінника д-ра Романа Смика, лікаря з Чикаго, в 1990–2000-х роках Україні повернуто ім’я і творчість довго замовчуваного письменника.
   Вже 28 років інтелігенція влаштовує вечори творчості Богдана Лепкого, 23 роки українці мають змогу відвідувати зали його меморіального музею, в річницю його кончини (21 липня 1941 року) приходити до пам’ятника і поставити квіти.
   І за цією меморіально-зримою пам’яттю стоїть меценатська рука д-ра Романа Смика. Його громадська і культурна діяльність відзначена Всеукраїнськими преміями: ім. Братів Богдана і Левка Лепких, ім. Є.Чикаленка, ім. В.Винниченка та орденом «За заслуги» ІІІ ст. Він вшанований званнями Почесного громадянина м. Бережани і с. Жуків, Почесного члена Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка.
   На вшанування пам’яті д-ра Романа Смика та відзначення 100-річного юбілею від дня народження міський музей книги (Л. Зінчук), де функціонує зал мецената, ініціював встановлення йому пам’ятної дошки. Депутатський корпус міської ради підтримав ініціативу, міськрада профінансувала її виготовлення. Автором став скульптор тернополянин, який у 1995 р. створював пам’ятник Богданові Лепкому в Бережанах, – Іван Сонсядло. 
   Відкриття таблиці присвятили дню народження Богдана Лепкого і при численній явці громадськості міста та гостей, які знали та співпрацювали з Романом Смиком і про себе кажуть, що були людьми епохи д-ра Смика. А це Богдан Кусень, голова культурно-освітнього товариства ім. Б.Лепкого в Тернополі, заслужений діяч мистецтв України, режисер-постановник вистав за творами Б.Лепкого «Мазепа» і «Сотниківна» (інсценізація Богдана Мельничука) Орест Савка, Василь Ванчура, директор видавництва «Джура» і редактор цього видавництва Уляна Ванчура, що видавало твори Б.Лепкого і книгу на пошану Романа Смика «Лежить на серці доля України» (2007).
   З бережанців при створенні музею письменника тісно співпрацювали з д-ром Смиком працівники музею книги Надія Волинець і Ярослава Мазурак, керівник народного аматорського хору «Просвіта», заслужений працівник культури України Зиновій Головацький. Тому цілком заслужено хор «Просвіта» створив пісенне оформлення святкової урочистості «ХВАЛА ТОБІ, ЩО ВКАЗУВАВ НАМ СВІТ» з нагоди відкриття пам’ятної таблиці громадському і культурному діячу.
   Свою пам'ять про добрі справи д-ра Смика засвідчили квітами і промовами Світлана Багрій, заступник диркетора Жовчівської ЗОШ І-ІІІ ст., завідувачка сільським музеєм Лепких і родини Смиків в с. Жовчів, сусіднього Рогатинського району, де народився Роман Смик директор музею Богдана Лепкого в Бережанах Ірина Ухман.
Член Національної спілки письменників України Василь Савчук читав поетичні присвяти Богдану Лепкому і Романові Смику.
Академік, професор Івано-Франківського Національного медичного університету, лауреат Всеукраїнської премії ім.Братів Богдана і Левка Лепких Володимир Качкан, надіслав привітання.
   Встановлення пам’ятної таблиці – це посил зримої пам’яті нинішньому молодому поколінню і тим, хто буде жити в наступні десятиліття, про велику Людину, що через усе життя несла свій вічний обов’язок сина перед матір’ю-Україною і про який він на зорі своєї праці в незалежній Україні сказав так: «Мій багатогранний зв'язок з родимим краєм продиктований великим бажанням сина допомогти матері-Україні духовно зміцніти».

Захисникам

Підтримка бізнесу

pidrbizn052015

Адреса і контакти

kg


  Адреса: вул. Банкова, 3, м. Бережани,
Тернопільська область, 47501

Телефон: (03548) 2-14-46

  Факс: (03548) 2-14-37

E-mail: mrada@ber.te.ua


Календар свят

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

БЕРЕЖАНСЬКА МІСЬКА РАДА